Problemy wieku dojrzałego

Lata badań ale również osobiste obserwacje pozwalają dojść do wniosku, że z wiekiem libido u kobiet znacznie się obniża. Problemy nie dotyczące oczywiście tylko i wyłącznie tej jednej płci, mają związek w najróżniejszymi zjawiskami zachodzącymi w organizmie. Nawet przy ogólnie dobrym zdrowiu i sprawności, pewne organy, w wieku dojrzałym działają inaczej niż u młodego człowieka. Niestety na ogół nie są to zmiany pozytywne.

Przede wszystkim po pięćdziesiątym roku życia zmniejsza się wydzielanie niektórych hormonów odpowiedzialnych za ochotę na seks. Dodatkowo spada dobowa ilość krwi pompowanej przez serce, nerki gorzej pracują, mniej jest enzymów trawiennych a przepona jest słabsza. Do tego wszystkiego dochodzi większa podatność na zmęczenie, zmiany kostne i gorsza jakość snu. Na spadek libido mają również wpływ niektóre choroby, takie jak cukrzyca, choroba wieńcowa, zwyrodnienia stawów, schorzenia neurologiczne czy nowotwory. Przyjmowane leki też nie pozostają obojętne dla organizmu. Czasem podczas jednej z tych chorób konieczne jest przyjmowanie leku, który w drastyczny sposób wpływa na spadek libido.

Sprawdź najnowszy ranking na kobiecyranking.pl

Pogorszenie ogólnej sprawności oraz nadmierne analizowanie własnych niedoskonałości związanych z przemijaniem czasu, prowadzi również do pogorszenia nastroju a to zupełnie nie pomaga w problemie. Dochodzi do znacznego pogorszenia samopoczucia, co prowadzi do przewlekłego stresu a czasem depresji. Dodatkowo może dojść do obniżenia własnej samooceny. Kobieta we własnych oczach traci swoją atrakcyjność jako partnerka i kochanka. Powody takiej sytuacji psychicznej kobiet są bardziej złożone. Często dochodzą do tego czynniki środowiskowo – społeczne. Działają wtedy utarte ale błędne schematy, które mówią o tym, że wiek dojrzały nie jest atrakcyjny, że to już koniec wszystkiego a w szczególności współżycia seksualnego. Jest to swoisty sposób autoprogramowania. Zwyczaje i schematy są tak zakorzenione w świadomości, że wszyscy twierdzą, że tak ma być i tak faktycznie jest. Sprawy nie ułatwia powszechny kult młodości, zdrowego, atrakcyjnego wyglądu i pełnej sukcesów aktywności seksualnej.

Ale nie zawsze trzeba wybierać taką przykrą alternatywę. Albo lepiej powiedzieć, że nie zawsze trzeba się godzić z takim stanem rzeczy. Pewnych biologicznych faktów nie da się zupełnie wyeliminować, ale można sporo zrobić, by poprawić sytuację. Leczenie niskiego libido u kobiet zależy od przyczyn, które spowodowały taki a nie inny stan. Dlatego na spadek hormonów prawidłowym posunięciem będzie zastępcza terapia hormonalna, poprzedzona dokładnymi badaniami. Pewne choroby takie jak nadczynność czy niedoczynność tarczycy bywają latami utajone, bo najróżniejsze ich objawy kojarzone są z wiekiem, tak jakby panowała powszechna zgoda na złe samopoczucie tylko dlatego, że ma się skończone 40 lub 50 lat. Dlatego tak ważne są badania i profilaktyka. Dbanie o siebie powinno mieć miejsce zawsze, nie tylko w dojrzałym wieku, jednak prawdą jest, że w młodości pewne zaniedbania uchodzą na sucho.

Stres w dojrzałym wieku nie musi być normą. Zazwyczaj powstaje on w momencie, gdy dzieci wyfruwają z gniazdka a kobieta nagle nie ma się czym zająć, nie czuje się potrzebna. Do tego czasem dochodzi zobojętnienie i brak zainteresowania ze strony dotychczasowego, stałego partnera, który bardzo często sam jest ociężały i mało aktywny. Dlatego też warto mieć swoje osobiste pasje, które w pewnym momencie, przy uzyskaniu dodatkowego wolnego czasu, można nadal z powodzeniem uprawiać. Na sytuacje stresowe dobrym lekarstwem jest uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Zazwyczaj wiąże się to z częstszym przebywaniem na wolnym powietrzu. Skutkiem takiej terapii może być poprawa własnej kondycji i figury, co konkretnie poprawia własną samoocenę. Nie do przecenienia jest również towarzystwo innych kobiet w podobnej sytuacji. Jednak ważne jest, żeby spotkać kogoś, kto pozytywnie nas zainspiruje. Nie potrzeba nam rozmów z drugim takim samym ociężałym, i negatywnie nastawionym do życia malkontentem.

Na wzrost libido znacząco wpływa również dieta. W pewnym wieku trzeba zainteresować się co trzeba jeść, żeby zwiększyć ochotę nie tylko na miłość, ale na życie w ogóle. Czasem pomagają mikroelementy i odpowiednia suplementacja.